CBTiSTANBUL

Beck Yönelimli Kognitif Terapi

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Olan Birisi Neden CBT Terapist ile Çalışmalıdır?

Posted By on January 1, 2019

Kaygınızı yönetmek için çalışırken bir CBT terapistini görmenin birçok yararı vardır.

-İlk olarak, bir terapist motivasyon ve izlenebilirlik ile ilgili yardımcı olabilir. En iyi niyetlere sahip olsanız bile, bazen yeni şeylere bağlı kalmak zor olabilir. Örneğin, geçmişte bir spor salonu üyeliği almış olabilirsiniz, ancak sonunda pes etmeden önce bir ya da iki kez gidebilirsiniz. Endişeleriniz üzerinde çalışmak için CBT kullanmak da dahil olmak üzere yeni bir alışkanlık oluşturmak, motive kalmanızı ve haftadan haftaya kadar takip etmenizi gerektirir. Bir terapisti görmek bu konuda yardımcı olabilir, çünkü muhtemelen sizin ve terapistinizin geçen hafta boyunca çalıştığınız tüm çalışmaları gözden geçirip tartışacağınız düzenli oturumlar düzenleyeceksiniz.

-Terapistinizin egzersizleri nasıl yaptığınızı soracağını bildiğiniz için, onları takip etmeniz daha muhtemel olabilir.

-Ek olarak, eğer CBT stratejileriyle motive olmakta zorluk çekiyorsanız, bu konuyu nasıl ele alabileceğiniz konusunda muhtemelen bazı fikirleri olan terapistinizle tartışabilirsiniz.

-Bir CBT terapistini görmenin bir başka avantajı, terapistin CBT’deki uzmanlığından yararlanmanızdır. Belirli bir konseptle mücadele ediyorsanız veya bir egzersizi nasıl tamamlayacağınızdan emin değilseniz, bir terapist problemi çözmenize yardımcı olabilir.

– Dahası, YAB olan herkes endişe ve endişe ile kendine özgü bir mücadele içinde olduğu için, bir CBT terapisti stratejilerini spesifik semptomlarınıza göre uyarlamanıza yardımcı olabilir. Temel olarak, terapistiniz terapideki farklı fikirleri YAB “parmak iziniz” ile eşleştirebilir.

Saygılarımla,
Psk. Zeynep Ünal

Referans: Robichaud, M., & Dugas, M. J. (2015). The Generalized Anxiety Disorder Workbook: A Comprehensive CBT Guide for Coping with Uncertainty, Worry, and Fear. New Harbinger Publications.


Comments

Leave a Reply

Proudly Powered by WordPress | Theme by The Cloisters | Entries RSS  Comments RSS